Wyniki głosowania na nazwę skweru u zbiegu Sztabowej i Powstańców Śląskich

Zakończyliśmy nasz konkurs na nazwę skweru u zbiegu ulicy Powstańców Śląskich i Sztabowej, w wyniku głosowania wybrano nazwę „Skwer Psa Hachikō” jako oficjalną propozycję naszego Osiedla dla tego skweru. Na najbliższej sesji Rady Osiedla, przegłosowana będzie uchwała zgłaszająca do organów miejskich właśnie tą propozycję.
Liczymy, że Radni Miejscy przychylą się do decyzji mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu. Warto wspomnieć że Zarząd Osiedla Powstańców Śląskich w ramach kart zadań inwestycyjnych złoży wniosek o rewitalizację całego skweru wraz z ustawieniem w tym miejscu tak potrzebnego oświetlenia terenu. 

 

Proponowany patron skweru Hachikō w 1924 roku został przywieziony do Tokio przez swojego właściciela, Hidesaburō Ueno, profesora na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego. Hachikō codziennie odprowadzał swojego pana, gdy ten wychodził do pracy i czekał na niego wieczorami na pobliskiej stacji. W maju 1925 Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Hachikō nadal codziennie czekał na niego na stacji, pojawiając się tam przed przyjazdem wieczornego pociągu przez następne 10 lat. Dzięki oddaniu, jakie Hachikō okazywał swojemu zmarłemu panu, nadano mu przydomek „wiernego psa”.
W tym samym roku, jeden z wcześniejszych studentów Ueno (zajmujący się rasą akita) zauważył psa na stacji. Idąc za nim trafił do domu w Kobayashi, gdzie poznał historię Hachikō. Krótko po tym spotkaniu opublikował spis psów akita w Japonii. Podczas swoich badań odnalazł jedynie 30 psów tej rasy, wliczając w to Hachikō ze stacji Shibuya.
Były student profesora Ueno często odwiedzał psa i opublikował kilka artykułów opisujących niezwykłą lojalność Hachikō. W 1932 jeden z tych artykułów, opublikowany w dzienniku „Asahi Shimbun”, spowodował ogólnokrajowe zainteresowanie psem. Hachikō stał się sensacją narodową. Jego wierność pamięci pana wywarła wielkie wrażenie na Japończykach, jako przykład wzorowej lojalności w stosunku do rodziny. Nauczyciele i rodzice używali czuwania Hachikō jako wzoru do naśladowania przez dzieci. Znany japoński artysta stworzył rzeźbę przedstawiającą psa, a w całym kraju odradzało się zainteresowanie rasą akita.
Hachikō zmarł 8 marca 1935 z powodu robaczycy serca i płuc. Jego spreparowane szczątki są przechowywane w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki w Ueno w Tokio.
Poniżej prezentujemy wyniki głosowania wraz z filmem z przeliczenia głosów.
31 lipca 2017 r. komisja doraźna ds. konkursu na nazwę skweru u zbiegu ulic Sztabowej i Powstańców Śląskich przeliczyła głosy oddane w konkursie na nazwę skweru u zbiegu ulic Sztabowej i Powstańców Śląskich. Wyniki prezentują się następująco:

Propozycja „Górka Friebego” uzyskała 400 głosów, w tym 389 głosów w głosowaniu elektronicznym oraz 11 głosów w głosowaniu stacjonarnym na kartach papierowych.
Propozycja „Psi Park” uzyskała 233 głosy , w tym 192 głosy w głosowaniu elektronicznym oraz 41 głosów w głosowaniu stacjonarnym na kartach papierowych.
Propozycja „Skwer Marka Edelmana” uzyskała 58 głosów , w tym 48 głosów w głosowaniu elektronicznym oraz 10 w głosowaniu stacjonarnym na kartach papierowych.
Propozycja „Skwer Obrońców Wrocławia 1997” uzyskała 243 głosy , w tym 213 głosów w głosowaniu elektronicznym oraz 30 głosów w głosowaniu stacjonarnym na kartach papierowych.
Propozycja „Skwer Psa Hachikō” uzyskała 578 głosów , w tym 503 głosy w głosowaniu elektronicznym oraz 75 głosów w głosowaniu stacjonarnym na kartach papierowych.

Komisja stwierdziła również w głosowaniu stacjonarnym 13 głosów nie ważnych.
Komisja stwierdziła, że najwięcej głosów zyskała propozycja Skwer Psa Hachikō

Zapis z posiedzenia komisji prezentuje poniżej.

Masz do mnie pytanie?
Wyślij wiadomość!
Imię i nazwisko:
Adres email:
Treść wiadomości:
Rada Osiedla Powstańców Śląskich
Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na Newsletter!
Podaj swój adres email: